سفارش سریع

موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین)

موسسه دکترین انجام مقاله
آموزش نگارش رزومه کاری یا تحصیلی ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
آموزش نگارش رزومه کاری یا تحصیلی

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

نحوه نگارش رزومه کاری یا تحصیلی

هنگامی که بنا دارید تا برای یافتن شغل، به شرکت ها و سازمان های متعدد اعلام درخواست کنید، در می یابید که ارسال رزومه تنها راه برای ثبت درخواست شما و رسیدگی به آن است. رزومه که به زبان انگلیسی Curriculum Vitae به معنی تاریخچه مختصری از زندگی نیز می باشد، خلاصه ای از میزان تحصیلات، تجارب کاری و دستاوردهایتان را به نمایش می گذارد. کارفرمایان با نظر به رزومه از متقاضیان برای مصاحبه دعوت به عمل می آورند و با کمک آن برای تشخیص صلاحیت شغلی درخواست کنندگان تصمیم گیری می کنند. از این رو، شما می بایست در رزومه     خود به آن ویژگی هایی تاکید نمایید که توجه کارفرمایان را جلب نماید.
اغلب اوقات کارفرمایان، رزومه را در کسری از دقیقه مطالعه می کنند، بنابراین رزومه را طوری باید ساختار بخشید که ویژگی های عالی کاری و شخصیتی به آسانی دیده شوند. اطمینان حاصل کنید که عبارات خاصی که نشان دهنده صلاحیت شغلی هستند را در رزومه گنجانده اید. این امر به کارفرما نشان می دهد که شما درک خوبی از موقعیت شغلی دارید و می توانید خود را با شرایط شغلی انطباق دهید.
در صورت امکان سعی نمایید که رزومه خود را تنها در یک صفحه ارائه دهید. با این حال، اگر لازم بود، می توانید به شرح تجارب کاری مرتبط با موقعیت شغلی درخواستی بپردازید و رزومه خود را در قالب دو صفحه به کارفرما ارائه دهید. عموما یک رزومه استاندارد شامل بخش های ذیل می گردد:

اهداف شغلی

پس از ارائه مشخصات فردی، اهداف شغلی اولین بخشی است که کارفرما به مطالعه آن می پردازد. اهداف شغلی شما می بایست مختصرا بیان نماید که شما به دنبال چه جایگاه شغلی می باشید. در این بخش از نگارش عبارات کلیشه ای، فنی، بی محتوا و اغراق شده بپرهیزید. در بخش اهداف شغلی درباره مهارت های خود مبالغه نکنید، زیرا کارفرما می تواند در حین مصاحبه از میزان مهارت های شما آگاه گردد. همچنین این بخش مستقیما با موقعیت شغلی مورد نظر شما ارتباط دارد. گاهی اوقات شخص با توجه به دستاوردها و مهارت های خود می تواند مستقیما موقعیت شغلی مدنظر خود را (برای مثال، سرپرست بخش بیمارستان ...) بیان نماید.

 

تحصیلات

هنگام نگارش رزومه، آخرین مدرک تحصیلی به ویژه زمانی که از دانشگاهی معتبر اخذ شده باشد، می بایست در ابتدا قرار گیرد. این امر باعث می گردد تا همان ابتدا کارفرما به میزان تحصیلات و محل تحصیل شما پی ببرد. مدارک تحصیلی اخذ شده را با ترتیب نزولی و از بالا به پایین در رزومه درج نمایید. از آن جا که بسیاری از مهارت های شغلی و تخصص های مورد نیاز بازار در خارج از دانشگاه تدریس می گردند، شما می توانید در انتهای این به دوره های آموزشی که در خارج از دانشگاه گذرانده اید، اشاره نمایید. 

تجارب کاری

دقیقا همانند بخش تحصیلات، هنگام درج تجربیات کاری، شما می بایست آخرین جایگاه شغلی خود را در ابتدای لیست قید نمایید و دیگر موقعیت های شغلی خود ار با ترتیب نزولی و از بالا به پایین درج کنید. اگر دارای تجربیات پژوهشی هستید که مستقیما با موقعیت شغلی مورد نظر در ارتباط است، آنها را پیش از تجربیات کاری خود بیان نمایید. هنگام درج تجربیات پژوهشی می توانید شرح مختصری از پروژه پژوهشی و مسئولیت خود در پروژه را بیان نمایید ولی جزئیات بیشتر در ارتباط با تجربیات پژوهشی را در زمان مصاحبه با کارفرما در میان بگذارید. اگر از تجهیزات بخصوص یا روش تحلیلی خاصی در پژوهش خود استفاده کرده اید، می توانید در رزومه خود از آن به عنوان یک مهارت یاد نمایید.
هنگام توضیح تجارب کاری، حتما عنوان شغل و محل اشتغال را نیز ذکر نمایید. اسامی شرکت ها و سازمان هایی که در آنها مشغول به کار بوده اید را به همراه آدرس دقیق پستی و شماره تماس درج نمایید. شما در این بخش می توانید به شرح وظایفی که در موقعیت های پیشین شغلی داشته اید، بپردازید. برای شرح جایگاه های شغلی پیشین، در جملات خود از زمان گذشته ساده استفاده کنید و برای بیان موقعیت یا موقعیت های شغلی فعلی زمان حال ساده را در جملات خود به کار برید. 
اگر در گذشته موقعیت های شغلی زیادی را تجربه کرده اید، تجارب کاری خود را به دو بخش تجارب کاری مرتبط و سایر تجارب شغلی تقسیم نمایید. در این شرایط، ابتدا تجارب کاری مرتبط را درج نمایید و سپس به بیان سایر تجارب شغلی بپردازید. به یاد داشته باشید که پرداختن به جزئیات بیشتر باعث افزایش حجم رزومه شما می گردد. همچنین به خاطر داشته باشید که کارفرمایان معمولا صفحه دوم رزومه را مطالعه نمی کنند، بنابراین صفحه اول رزومه شما می بایست شامل مهمترین اطلاعات مرتبط با شما باشد. اطمینان حاصل کنید که مرتبط ترین جزئیات تحصیلی و شغلی در صفحه اول رزومه قرار دارند. 

ساختار رزومه

از آن جایی که کارفرمایان زمان کمی را برای مطالعه رزومه اختصاص می دهند، رزومه خود را به نحوی ساختاردهی نمایید که مهمترین و مرتبط ترین اطلاعات به راحتی دیده شده و مورد مطالعه قرار گیرند. استفاده از فونت های فانتزی باعث می گردد تا متن به راحتی خوانا نباشد و همچنین این سوال را نزد کارفرما مطرح می کند که آیا این فرد برای بدست آوردن موقعیت شغلی مورد نظر به اندازه کافی جدی است؟ شما برای نگارش رزومه خود می توانید از فونت هایی مانند بی نازنین، بی لوتوس یا بی زر استفاده کنید. اگر بخواهید حرفه ای تر عمل نمایید، می توانید هنگام مصاحبه از رزومه و نامه درخواست شغل خود پرینت گرفته و به شرکت یا سازمان مورد نظر ارائه نمایید. هنگام درج اطلاعات در رزومه از به کاربردن رنگ های مختلف در رزومه بپرهیزید. رزومه خود را با نهایت دقت اصلاح نمایید و از اشتباهات فاحش املایی، دستور زبانی یا ساختاری اجتناب نمایید. وجود این اشتباهات در رزومه باعث می گردد تا کارفرما فرض را بر این بگذارد که شما اصولا به جزئیات توجهی نمی کنید و همیشه در انجام وظایف خود عجله به خرج می دهید. 
جمع بندی
همانطور که ملاحظه کردید و متوجه شدید، در این نوشتار بیان شد که محتوای رزومه می بایست متناسب با موقعیت شغلی مورد نظر نگارش یابد، از این رو، برای هر موقعیت شغلی می بایست یک رزومه منحصر به فرد ایجاد نمود. بنابراین این نکته را همیشه مدنظر داشته باشید که به هیچ وجه یک رزومه یکسان را برای شرکت ها و سازمان های متعدد ارسال نکنید. ابتدا اطلاعاتی درباره موقعیت شغلی مدنظر خود کسب نمایید و سپس با توجه به آن رزومه خود را بنویسید. با این روش رزومه خود را به منظور دستیاب به موقعیت های شغلی اندکی به شرکت ها و سازمان ها ارسال می کنید، اما این امر باعث می گردد تا گزیده تر انتخاب نمایید و شغلی را برگزینید که پیش از آغاز آن راجع به جایگاه شغلی خود تحقیق نموده و بنابراین در آینده از رضایت شغلی برخوردار گردید. 
 

 
ارسال سفارش انجام پروژه

مقالات مرتبط
تحلیل های آماری و کاربرد آن در پایان نامه
تحلیل های آماری و کاربرد آن در پایان نامه کاربرد تحلیل های آماری در پایان نامه ...
آموزش نگارش رزومه کاری یا تحصیلی
نحوه نگارش رزومه کاری یا تحصیلی       هنگامی که بنا دارید تا برای ...
مراحل دفاع از پایان نامه
مراحل دفاع از پایان نامه دفاع از پایان نامه به محض شروع فرآیند انجام پایان نامه آغاز می گردد. دفاع در فرآیند ا ...
انجام پایان نامه مدیریت مالی
انجام پایان نامه مدیریت مالی. مدیریت مالی به مدیریت موثر و کارآمد پول جهت نیل به اهداف سازمان اطلاق می گردد. مدی ...
استراتژی های رفع تعارض با استاد راهنما
استراتژی های رفع تعارض با استاد راهنما.عموما تعارض با استاد راهنما جزو خاطرات بیشتر دانشجویان به شمار می رود. این تعا ...
آموزش انجام پایان نامه الهیات
آموزش انجام پایان نامه الهیات.فرآیند انجام پایان نامه در رشته الهیات و معارف اسلامی به بررسی مفاهیم دینی و مذهبی با ش ...
آموزش اصلاح مقاله
آموزش اصلاح مقاله.هنگامی که فرآیند نگارش مقاله به اتمام می رسد، نیاز است تا دانشجو آن را اصلاح نماید. ...
نکاتی در مورد مقالات ISC
نکاتی در مورد مقالات ISC .پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در چهارمین نشست آموزش عالی و تحقیقات علمی کشورهای ...
چطور شروع به نوشتن پایان نامه  کنیم
چطور شروع به نوشتن پایان نامه کنیم. یکی از دغدغه های مهم دانشجویان، نحوه نگارش پایان نامه و چگونگی شروع فرآیند انجام ...
کاربرد شبیه سازی در پایان نامه
کاربرد شبیه سازی در پایان نامه. شبیه سازی در بسیاری از زمینه ‌ها، مانند شبیه‌سازی فناوری برای تنظیم عملکرد ...
© 2021 کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) می‌باشد