سفارش سریع

چاپ کتاب و پذیرش مقاله

همانندجویی و رفع مشکل همانندی ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
همانندجویی و رفع مشکل همانندی

همانندجویی و رفع مشکل همانندی

دانشجویان پس از اتمام مراحل نگارش و انجام پایان نامه می بایست پایان نامه خود را به لحاظ شباهت و همانندی با سایر پژوهش ها و پایان نامه ها بررسی کنند. این کار پیش نیاز دفاع از پایان نامه در تمامی دانشگاه های کشور است.

سامانه همانندجو ایرانداک

دانشجویان ملزم هستند پیان نامه خود را به منظور ثبت در سامانه ایرانداک همانندجویی کنند. به همین منظور ایرانداک سامانه همانند جویی مختص این امر راه اندازی کرده است. هدف از همانندجویی و ایجاد این سامانه کاهش سرقت های ادبی، بالا بردن کیفیت پایان نامه ها و هم چنین افزایش حضور دانشجو در پایان نامه می باشد.
همانندجویی درمتن و بطن پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها ، قدمی بسیار مهم در جهت یاری بخشیدن به حفظحقوق پدیدآوران و گسترش علم و فناوری و زمینه‌سازی برای دسترسی آزاد همگان به اطلاعات است. این سامانه فرهنگ استفاده با استناد و البته عدم سرقت ادبی را در دانشجویان تببین می کند. «سامانه همانندجو ایران داک» با جست‌وجوی خودکار در متن کامل پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها و مقاله های ثبت شده در ایرانداک و همچنین مدارک موجود در محیط وب، نوشته‌های همانند را بازیابی و اندازه‌ی همانندی پایان نامه و منبع اطلاعات متن همانند را به دانشجو نشان می دهد.
لازم به ذکر اسنت همانندجویی نه تنها برای پایان نامه ها و رساله ها بلکه برای نشریه‌ها و همایش‌ها و همچنین ناشران کتاب‌های علمی نیز به کار می‌رود.
الته راه هایی برای فریب این سامانه تا به حال پیدا شده است اما در کل توصیه نمی شود دانسجویان به این مسیر بروند بلکه توصیه ما این است که به فکر حفظ حقوق مالکیت فکری و فرهنگ آن باشند.
اما پیشنهاد هایی وجود دارد که بتوانید از آن استفاده کرده و کمتر درگیر مساله همانندی پایان نامه خود شوید.

نکاتی برای رفع همانندی

1.    تا جای ممکن از نقل قول های مستقیم استفاده نکنید.
2.    در صورت نیاز برای نقل قول از پژوهشی دیگر از نثر و لحن خودتان در نگارش استفاده کنید.
3.    بی دلیل به نقل قول و استناد نپردازید. یعنی تا جای ممکن از متون سایر پژوهش ها و پایان نامه ها استفاده نکنید.
4.    در صورت استناد و نقل قول حتما منبعتان را در زیر نویس و بخش منابع انتهای پایان نامه بیاورید.

به جز سامانه همانندجوی ایران داک سامانه های دیگری نیز در کشور وجود دارند مانند سمیم نور که همین فرایند و ساز و کار را طی می کنند. اما به طور کلی باید توجه داشت این سامانه ها مبتنی بر هوش مضنوعی بوده و از دقت بسیار بالایی برخوردا نمی باشند. در نتیجه با راه کار های ساده و مبتنی بر اخلاق پژوهشی می توانید مشکل همانندی پایان نامه خود را به راحتی حل کنید.
در اکثر دانشگاه ها های کشور اساتید راهنما میزان مجاز همانندی پایان نامه را 30 درصد مشخص کرده اند. یعنی اگر سیستم همانندجوی ایرانداک تشخیص دهد بیش از 30 درصد پایان نامه شما با سایر پایان نامه ها و رساله ها و پژوهش ها مشابهت دارد، شما ناچارید با اصلاح پایان نامه خود این درصد را پایین بیاورید. در غیر این صورت به احتمال زیاد استاد راهنمای شما اجازه دفاع به شما نمی دهد.
جمع بندی: در آخر باید گفت مساله همانندجویی و همانندی پایان نامه از لحظه نگارش اولین جمله پایان نامه باید مورد توجه باشد تا در انتهای مسیر انجام پایان نامه با درصد مشابهت های بالایی مانند 70 درصد مواجه نشوید. به عبارت دیگر سعی کنید از ابتدای نگارش به نکات ذکر شده در بالا توجه داشته باشید تا میزان مشابهت پایان نامه خود با سایر پژوهش هارا به کمترین حد ممکن برسانید.
 
ارسال سفارش استخراج مقاله

مقالات مرتبط
همانندجویی و رفع مشکل همانندی
همانندجویی و رفع مشکل همانندی   ...
نتایج منفی تحقیقات علمی
نتایج منفی تحقیقات علمی. شکست سنگ بنای موفقیت به شمار می رود. اکثر پیشرفت های فناوری ریشه در شکست های اولیه دارند. حت ...
دستورالعمل های طرح پژوهش
دستورالعمل های طرح پژوهش    ...
انتخاب موضوع پایان نامه
چطور برای پایان نامه کارشناسی ارشد یا پایان‌نامه دکتری موضوع انتخاب کنیم؟   ...
مقالات گزارشات موردي
 مقالات گزارشات موردي  ...
انتخاب مجله مناسب برای ارسال مقاله
انتخاب مجله مناسب برای ارسال مقاله   ...
موضوع مناسب پایان‌نامه و مقاله
موضوع مناسب پایان‌نامه و مقاله ...
آشنایی با همایش ها و کنفرانس های علمی
آشنایی با همایش ها و کنفرانس های علمی   ...
راهکارهایی برای افزایش استناد
چگونه تعداد استنادات خود را افزایش دهیم؟   ...
© 2021